Øvede såvel som uøvede og I alle aldre, kan bidrage til naturplejen af den gamle, smukke eng i skoven.
Du behøver ikke være medlem af lauget eller sågar have rørt en le tidligere – men du må gerne være nysgerrig på natur og gode oplevelser!
DN Fredensborg sørger for instruktion og vejledning I brugen af le/hørive. Arrangementet er oplagt som familieudflugt, og der vil være mulighed for at lære lidt om, hvilken forskel det gør, når vi passer på naturen sammen.
DN byder på et let frokost, dog kræver det tilmelding.
Husk at medbringe egne arbejdshandsker, gummistøvler, drikke og evt. madpakke om du ikke bestiller frokost.
Ønsker du/I frokost, skal du/I sende en e-mail til fredensborg@dn.dk senest 28. maj

Mødested: Præstemosevej 33, ved indkørslen til skovvej. GPS koordinater: 55,95121o, 12,38935o. Der er skiltet med små flag på vejen og stien derind. Ca. 500 meter at gå.

Se mødestedet på Google Maps her.

Høslæt på Skovfogedengen